جمهوری فدرال آلمان، یکی از کشور های عضو اتحادیه اروپا است. این کشور جمعیتی بالغ بر 83 میلیون نفر دارد. که دومین کشور پرجمعیت قاره سبز شناخته می شود. زبان رسمی آلمان آلمانی  جزو اتحادیه اروپا و با جمعیتی حدود 83 میلیون، دومین کشور پر جمعیت این قاره بعد از روسیه به شمار می رود. این کشور یکی از مهمترین مقاصد مهاجران در اروپا محسوب می شود که از طرق مختلفی به این کشور مهاجرت می کنند. مهاجرت کاری به آلمان به علت بازار کار بسیار مناسب  و همچنین مهاجرت از طریق تحصیل در آلمان, به دلیل رایگان بودن هزینه های تحصیل از محبوب ترین راه ها برای کار و زندگی دائم در آلمان شناخته می شود. اما یکی از دیگر راه های اخذ تابعیت آلمان, تولد در آلمان است. در این مطلب در این باره بیشتر بحث میکنیم.

شرایط عمومی اخذ اقامت از طریق تولد

اخذ اقامت از طریق تولد طبق بررسی شرایط مختلفی مورد توجه قرار می گیرد. بطور کلی دو موضوع قابل بحث در این باره, سیستم خاک  و خون است. اصل خاک به بررسی اخذ تابعیت یک کشور براساس تولد در خاک آن کشور صورت می گیرد. همچنین قاعده ی خون مربوط به اخذ تابعیت یک کشور براساس انتقال تابعیت والدین به فرزندان می باشد. در کشور آلمان قانون اخذ اقامت از طریق تولد طبق قانون خون صورت می پذیرد. که طبق آن کودک متولد شده در آلمان اگر پدر یا مادر ووی آلمانی باشند, تابعیت آلمان به وی اعطا می شود. همچنین اگر والدین بدون تابعیت یا نا معلوم باشند, نیز می تواند, تابعیت آلمان را دریافت نماید.

 

شرایط دریافت تابعیت آلمان برای فرزندان غیرآلمانی

همچنین مطابق قانون مهاجرت آلمان , از1 ژانویه سال 2000  به بعد, فرزندان متولد آلمان ,در صورتی که والدین آنها غیر آلمانی باشند و از شرایط زیر برخوردار باشند, تابعیت آلمانی به آنها اعطا می شود :

 • والدین اقامت دائم داشته باشند.
 • والدین بیشتر از 8 سال در آلمان زندگی کرده باشند.

همچنین این فرزندان میباست تا قبل از سن 23 سالگی, و انقضای تابعیت, معیار هایی که پیوندشان با کشور آلمان را اثبات می کنند, را تایید نمایند. که برای این امر لازم است یکی از این شرایط را دارا باشند:

 • فرزند میبایست 8 سال از 21 سال اول زندگی خود را در آلمان اقامت داشته باشد.
 • فرزند حداقل به مدت شش سال در یکی از مدارس آلمان تحصیل کرده باشد.
 • فرزند باید از یک مدرسه در آلمان فارغ التحصیل شده باشد.
 • فرزند باید یک دوره آموزشی حرفه ای و یا تخصصی را در آلمان به پایان رسانیده باشد.

تولد در آلمان و بررسی اخذ اقامت و تابعیت برای والدین

با وجود شرایط مناسب برای اخذ تابعیت برای فرزندان متولد آلمان , این شرایط هیچ گونه کمکی به اخذ تابعیت والدین کودک نمی کند.برای دریافت تابعیت یکی از والدین میبایست، شرایط زیر را دارا باشد. در این صورت می تواند برای اخذ تابعیت همسر خود نیز اقدام نماید. بدون نیاز به داشتن 8 سال اقامت در آلمان :

 • .
 • .
 • .
 • .
 • .
 • .

اخذ پاسپورت آلمان از طریق تولد فرزند

پاسپورت کشور آلمان بعد از پاسپورت کشور هایی نظیر امارات، اسپانیا، فنلاند و لوگزامبورک, قرار گرفته و از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین دارنده پاسپورت آلمان ، قادر خواهد بود به 168 کشور دنیا بدون نیاز به دریافت ویزا سفر کند. یکی از راه های موثر در گرفتن پاسپورت آلمان, تولد فرزند در این کشور می باشد.

تولد در آلمان و دوتابعیتی در آلمان

دو تابعیتی یا تابعیت مضاعف به معنای دریافت تابعیت یک کشور جدید است. که منجر به حمایت سیاسی از فرد تابع توسط دولت می شود. همچنین به علت قوانین مختلف کشورها، ممکن است شخص مجبور به رعایت مسائلی مانند :خدمت نظام وظیفه، پرداخت مالیات و غیره شود. دولت آلمان از پذیرش دوتابعیتی خودداری می کند. به استثنا تابعیت اشخاصی که تابعیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و یا سوئیس را دارا باشد. زیرا در غیر این صورت متقاضی میبایست تابعیت قبلی خود را باطل نماید تا بتوانند تابعیت کشور آلمان را دریافت نمایند. البته در خصوص فرزندان متولد آلمان که یکی از والدین آن غیر آلمانی است, را می پذیرد.

تولد در آلمان و مزایای آن

کشور آلمان درای شرایط  وقوانین مشخص و مناسبی برای تولد وضع نموده است.که این قوانین برای کلیه شهروندان آلمانی و غیر آلمانی صادق است.این قوانین به حمایت از خانواده و مادر در طول دوره بارداری و بعد از آن برای تربیت کودک می پردازد. مطابق این قوانین, مادرباردار, در طول دوره بارداری  ازخطرات احتمالی محیط کار و احتمال اخراج در طول دوره بارداری, مصون است. همچنین مادر باردار, در شش هفته آخر ماه های بارداری مجبور به کار نیست و مجاز با دریافت مرخصی حدود8 هفته می باشد. همچنین قوانین مختلفی برای حمایت از مادران  ، وضع نموده است.

حمایت مالی دولت آلمان از والدین برای تولد و تربیت کودکان

دولت آلمان همچنین قوانینی مختلف را برای حمایت از والدین و تربیت کودک وضع کرده است. که این نشاندهنده اهمیت تربیت صحیح کودکان است. از جمله کمک هزینه های حمایتی در رابطه با تربیت فرزندان که به والدین شاغل کمک میکند, زمان بیشتری را در کنار کودک و برای تربیت آن صرف کنند. برای دریافت و برخورداری از این قوانین, داشتن شرایط زیر لازم است :

 • والدین در مدت زمانی که کمک هزینه دریافت می کنند, نباید بیش از 30 ساعت در هفته کار کنند.