بهترین شهرهای آلمان برای تحصیل دانشجویان ایرانی کدامند؟

بر اساس آمار گفته شده توسط یونسکو، در سال ۲۰۱۹ میلادی آلمان در میان ۵ مقصد تحصیلی دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است؛ یکی از اصلی‌ترین دلایل انتخاب کردن آلمان برای ادامه تحصیل، هزینه مناسب زندگی در برابر بسیاری از کشورهای اروپا و آمریکا می‌باشد، اقتصاد پیش و نرخ پایین بیکاری در آن نیز، باعث جذب شدن دانشجویان به این کشور شده است. یکی دیگر از این دلایل می‌توان به داشتن پاسپورت معتبر این کشور، که یکی از وسوسه کننده‌ترین عوامل می‌باشد؛ اشاره نمود.

آلمان یکی از محبوب‌ترین مقصد‌های تحصیلی برای دانشجویان ایرانی می‌باشد،داما قبل از اقدام کردن به مهاجرت تحصیلی، باید بهترین شهرهای دانشجویی این کشور را شناخت و باید با هزینه تحصیل در این کشور آشنایی داشت؛ از دلایل محبوبیت این کشور می‌توان به هزینه تحصیل رایگان و یا بسیار پایین، سهولت در گرفتن ویزا و دانشگاه‌های برتر بین‌المللی و موقعیت ویژه‌ای که کشور آلمان، برای دانشجویان ساخته است؛ اشاره نمود.

قابل توجه می‌باشد که هر یک از کلان شهرهای آلمان، حداقل دارای یک دانشگاه برتر که دارای رتبه جهانی می‌باشد، وجود دارد. در این مقاله قصد داریم به شرایط تحصیل در آلمان، بهترین شهرهای تحصیلی آلمان و مزایای تحصیل در آلمان اشاره نماییم؛ اگر موارد بالا سوال شما می‌باشد، می‌توانید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آلمان یک کشور محبوب برای تحصیل

در حال حاضر آلمان، به کشوری تبدیل شده است که تعداد بیشترین پذیرش دانشجوی بین‌المللی را از سراسر جهان داشته است؛ این قاعده از دانشجویان ایرانی نیز مستثنی نیست و دانشجویان ایرانی نیز برای تحصیل به این کشور علاقه بسیار زیادی دارند؛ این کشور دارای تاریخی بسیار غنی، فرهنگ بسیار سازنده و مردمانی طرفدار سرگرمی دارد؛ این موضوع باعث می‌شود که دانشجویان تمایل بسیار زیادی به تحصیل به این کشور داشته باشند. این دانشگاه دارای برنامه‌های بسیار زیاد برای دانشجویان بین‌المللی و نظم کاری و حرفه ای می‌باشد؛ که تمام دانشجویان آرزو دارند در این کشور تحصیل نمایند. در این کشور شما می‌توانید، مدارک بین المللی دریافت نمایید، که در سرتاسر جهان معتبر می‌باشد.

این کشور دارای شرایط تحصیل دوگانه می‌باشد، یک نوع تحصیل جدید و نوآورانه قرن که به ترکیب تحصیل و کار به صورت همزمان گفته می‌شود؛ یعنی اینکه، درس‌های تئوری را آموزش دیده و عملاً در موسسات آموزشی، دانشگاه و مدارس فنی به صورت حرفه‌ای تمرین می‌نمایند تا بتوانند، در وقت و پول صرفه جویی نمایند و سریع‌تر وارد کار شوند. یکی دیگر از شرایط که باعث تمایل دانشجویان به این کشور می‌باشد وجود امکان سفر کردن با ویزای دانشجویی آلمان به کل اروپا می‌باشد؛ اگر شما دانشجوی آلمان باشید و شهروند اروپا نباشید، می‌توانید با دادن درخواست ویزای این کشور، در یک برنامه آموزشی تابستان در این یکی از کشورهای آلمان شرکت کرده و به راحتی در این کشورها سفر نمایید‌.

دلایل انتخاب کشور آلمان برای تحصیل

۱۵ دانشگاه، دانشگاه‌های آلمان در فهرست ۲۰۵ دانشگاه برتر جهانی قرار گرفته‌اند و بیش از ۳۱ دانشگاه، در این کشور در فهرست ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند. این امر واضح است که آلمان در زمره کشورهای سرآمد در آموزش عالی در جهان می‌باشد؛ به دلیل همین شهرت، گرفتن مدرک از دانشگاه‌های آلمان، برای شما شانس بسیار زیادی در برابر پیدا کردن شغل در سرتاسر دنیا را، به میزان بسیار زیادی افزایش داده است.

از دلایلی که به شما توصیه می‌کند، این کشور را برای تحصیل انتخاب نمایید؛ می تواند به مواردی مانند:

  • در کشور آلمان بیش از ۴۰۹ موسسه آموزشی قرار دارد، که امکان انتخاب بیش از ۱۴ هزار و ۵۰۰ برنامه کارشناسی و کارشناسی ارشد را، برای تمامی دانشجویان فراهم کرده است.
  • از ۱۶ ایالت آلمان، ۱۱ ایالت، به هیچ عنوان شهریه‌ای را برای تحصیل از دانشجو دریافت نمی‌کنند؛ در ایالت‌هایی که شهریه دریافت می‌شود، حداکثر میزان دریافت شهریه آن‌ها ۵۰۰ یورو در سال می‌باشد.
  • در کشور آلمان، کارکنان دانشگاهی به صورت حرفه‌ای، در حال آموزش، با کیفیت بالا و به روز در زمینه‌های، پزشکی، مهندسی و علوم اقتصاد می‌باشند.
  • در این کشور، هزینه زندگی به طور متوسط، حدود ۷۰۰ یورو می‌باشد؛ این هزینه‌ها شامل: اجاره، غذا، حمل و نقل، تلفن، اینترنت، بیمه درمانی و تفریحات اوقات فراغت می‌شود.
  • در دانشگاه‌های این کشور، امکانات تحصیلی بسیار زیادی برای دانشجویان بین‌المللی، برای تامین کردن بودجه تحصیلات خود وجود دارد؛ و می‌تواند از بنیادهای سیاسی و تجاری این بودجه را فراهم نمایند.
  • در این کشور، دوره‌ها تحصیلی در اکثر دانشگاه‌های بین‌المللی، به زبان انگلیسی ارائه می‌شود؛ به همین دلیل، یاد داشتن زبان آلمانی در این کشور الزامی نبوده، اما بهتر است این زبان را نیز آموزش دیده باشید.

انتخاب شهر محل تحصیل

آمار نشان داده است که بیش از ۲۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی در آلمان زندگی می‌کنند، که این کشور را خانه دوم خود می‌داند؛ وجود هزینه‌های مناسب برای زندگی در این کشور، تقریبا می‌تواند تمامی دانشجویان را راضی نگه دارد. در این کشور بیش از ۱۹ هزار برنامه تحصیلی، به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی تدارک دیده شده است.

مزایایی مانند وجود داشتن بازارها و حراجی‌های سال نو، سیستم حمل و نقل عمومی پیشرفته و کارآمد، داشتن نمایشگاه‌های فرهنگی در بهترین شهر‌های دانشجویی، تجربه‌های بسیار زیبا و فراوانی را برای دانشجویان به ارمغان آورده است. در این کشور بیمه‌های درمانی بسیار خوبی وجود دارد و شهر‌ها به یکدیگر نزدیک می‌باشند. شما می‌توانید در این کشور زبان آلمانی را در محیط آموزش دیده، و یا برای کاهش دادن هزینه‌های خود، خانه‌ها و پانسیون‌های دانشجویی اجاره نمایید. وجود داشتن فروشگاه‌هایی که همیشه تخفیف دارند نیز، از شاخصه‌های موجود برای انتخاب نمودن محل زندگی درست، برای یک دانشجو می‌باشد.

شهرهای محبوب برای تحصیل ایرانیان در آلمان

برلین

برلین یکی از بزرگ‌ترین شهرهای آلمان بود و پایتخت این کشور نیز می‌باشد؛  تردید نداشته باشید که این شهر،  یکی از بهترین شهر های دانشجویی آلمان به شمار می‌رود؛ این شهر به عنوان یکی از بهترین شهرهای جهان برای زندگی و تحصیل انتخاب شده است.

علت اصلی این امر مرکز فرهنگی و اقتصادی آلمان بودن این شهر می‌باشد؛ این اتفاق باعث شده است تا فرصت‌های بسیار زیادی برای یادگیری و تفریح برای دانشجویان فراهم شود؛ همچنین این شهر دارای، شاخصه‌های مهم تاریخی برای دانشجویان می‌باشد؛ که باعث افزایش دانش خواهد شد. برلین یکی از پیشروترین شهرها برای پژوهشی و تحصیلات آکادمیک، در این کشور به شمار می‌رود؛ برلین در جایگاه شناخته شده موسسات بین‌المللی، تلقی شده است. می‌توان در این شهر، از دانشگاه‌هایی که برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی می‌شود، به دانشگاه آزاد برلین، دانشگاهومبولت و دانشگاه فنی برلین اشاره کرد.

تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های آلمان رایگان بوده و به همین علت استقبال بسیار خوب دانشجویان بین المللی از این کشور، می‌شود. شهر برلین دارای مراکز فرهنگی و تاریخی و سینما و موزه‌های جنگ بسیار غنی می‌باشد؛ و دارای غنی‌ترین گنجینه‌های جنگ جهانی دوم است؛ موزه‌هایی که در این شهر وجود دارد می‌توان، به موزه متفقین، موزه توپوگرافی ترور، موزه یهودیان، موزه نئوس، آرشیو باهاوس و یادمان دیوار برلین، اشاره کرد.

در این شهر به دلیل وجود داشتن مراکز تجاری بسیار زیاد و کیفیت بالای زندگی در آن، می‌توان گفت که هزینه زندگی کردن در برلین، بالا می‌باشد؛ اما اطمینان خاطر داشته باشید که در شهری که دارای امنیت بسیار بالا و خدمات فوق العاده می‌باشد، زندگی می‌کنید. در مجموع می‌توان گفت، این شهر یکی از بهترین شهرهای دانشجویی آلمان و جهان شناخته شده است. تنوع فرهنگی باعث شده است که برای تمام فرهنگ‌ها قرابت‌هایی به وجود آمده باشد. ایستگاه راه آهن شهر برلین، با بیشتر شهرهای آلمان دارای ارتباط می‌باشد؛ این شهر دارای سیستم حمل و نقل عمومی بسیار کارآمد نیز هست.

فرانکفورت

از بهترین شهر‌های جهان از نظر کیفیت زندگی، می‌توان کشور فرانکفورت را معرفی نمود؛ این شهر بزرگترین شهر ایالت می‌باشد؛ در این شهر یکی از بزرگترین مراکز تجاری و جهان وجود دارد؛ و دارای قوی‌ترین اقتصادهای جهان نیز می‌باشد. این شهر‌ مرکز توریستی دارد، که می‌تواند به اقتصاد آلمان کمک بسیار زیادی نماید؛ دانشجویان بین‌المللی می‌توانند، به آسانی در این شهر دنبال کار گشته و از امکانات آموزشی رایگان در این شهر استفاده نمایند.

شهر فرانکفورت پایتخت مالی اروپا تلقی شده و دارای بزرگترین بانک اروپا می‌باشد؛ یکی از بزرگترین بازارهای بورس جهان نیز این شهر قرار دارد؛ دانشجویانی که به دنبال کسب کردن موقعیت‌های تحصیلی و کاری که مرتبط اقتصاد و بیزینس می‌باشند، بهترین انتخاب برای آن‌ها فرانکفورت می‌باشد. از بهترین دانشگاه‌های این شهر می‌توان به دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته، دانشگاه علوم کاربردی فرانکفورت، دانشگاه مدیریت و اقتصاد فرانکفورت و دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی فرانکفورت، اشاره کرد. با در نظر گرفتن میزان راحتی زندگی کردن، شهر فرانکفورت یکی از مقرون به صرفه ترین شهرهای آلمان می‌باشد، و یکی از شهرهای به بسیار عالی دانشجویی نیز شناخته شده است.

این شهر، به دلیل موقعیت جغرافیایی عالی که دارد، امکان سفر کردن به تمامی نقاط آلمان، بدون دغدغه را ساخته است. اسکله‌ای در این شهر واقع شده است که باعث می‌شود، رفت و آمد به تمام نقاط برای شهروندان، آسان شود. امکان شرکت کردن در نمایشگاه کتاب فرانکفورت نیز وجود دارد؛ که هر ساله در این شهر برپا می‌شود. این نمایشگاه یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های کتاب جهان است که هر ساله به مدت ۵۰۰ سال است که برای علاقمندان کتاب‌خوانی برگزار می‌گردد؛ و می‌تواند برای دانشجویان بین‌المللی که این شهر تحصیل می‌کنند، فرصت بسیار مناسبی باشد. در مجموع با زندگی کردن در شهر فرانکفورت، می‌توان فعالیت‌های لذت بخش و تعامل تمامی خوبی‌ها را با زندگی دانشجویی و کسب و کار اقدام نمایید. می‌توان گفت که فرانکفورت دومین و بهترین شهر دانشجویی آلمان می‌باشد.

مونیخ

یکی دیگر از بهترین شهر‌های دانشجویی در کشور آلمان، مونیخ می‌باشد؛ که نه تنها در آلمان و اروپا که در سرتاسر جهان از امتیاز بسیار بالایی برخوردار است. این شهر در باواریا واقع شده و به خاطر معماری باوارینی که دارد، در میان پارک‌ها، باغ‌های زیبا و دامنه کوه‌های بسیار زیبا واقع شده است. شهر مونیخ، بسیار نزدیک به کشورهای اتریش و جمهوری چک می‌باشد، که می‌تواند فرصت بسیار مناسبی برای بازی کردن دانشجویان از این کشورهای پر جاذبه گردشگری و تاریخی شود. در مونیخ دانشگاه‌های معتبر بسیار زیادی وجود دارد، که از آن‌ها می‌توان به دانشگاه‌ فنی مونیخ، دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ و دانشکده علوم کاربردی مونیخ اشاره نمود.

دانشگاه‌های گفته شده بیشتر درس‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد و دیگر زبان‌ها غیر از زبان آلمانی نیز در این دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. در این شهر فرصت‌های فراوانی برای دریافت کردن بورسیه وجود دارد؛ ۱۶ درصد از جمعیت مونیخ را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده‌اند، که مزایای بسیار زیادی برای آن‌ها مانند، دریافت کردن بورس تحصیلی از دانشگاه‌های مونیخ در نظر گرفته شده است و به  همین علت است که می‌توان گفت، مونیخ یکی از بهترین شهر‌های دانشجویی آلمان می‌باشد؛ و در رتبه سوم رتبه بندی بهترین شهرها نیز قرار گرفته است.

اگر به زندگی کردن در شهرهای کوچک علاقه دارید و در شهرهای بزرگ نمی‌توانید زندگی کنید، زندگی کردن در مونیخ را به شما پیشنهاد می‌دهیم؛ زیرا این شهر بسیاری از خواسته‌های شما را برآورده می‌سازد. اجازه ساختن ساختمان‌های بلندتر از ارتفاع کلیساها در این شهر داده نمی‌شود و در این شهر دوچرخه سواری بسیار رونق دارد؛ ساکنان شهر مونیخ با دانشجویان بین‌المللی، رفتار بسیار خوبی دارند. وجود داشتن پارک‌ها و باغ‌های آرام مونیخ، بهترین مکان برای مطالعه و آشنا شدن با دیگر دانشجویان در این شهر می‌باشد.

آخن

آخن، غربی ترین شهر آلمان می‌باشد؛ که در مرکز بلژیک و هلند قرار گرفته است. به خاطر وجود اختراعات و تکنولوژی‌های زیادی که دارد و همچنین دارا بودن دانشگاه‌هایش، بسیار معروف می‌باشد؛ این شهر از معروفترین و بهترین شهر‌های آلمان برای تحصیل می‌باشد. دانشگاه این شهر به نام دانشگاه فنی آخن ۱۴۵ مین، دانشگاه برتر دنیا و هجدهمین، دانشگاه برتر آلمان می‌باشد؛ در این شهر دو دانشگاه و یک مرکز تحقیقات دانشجویی نیز وجود دارد. تحصیل کردن در این دانشگاه بسیار مشکل بود و دانشجویانی موفق به تحصیل از آن می‌شوند، که باهوش‌ترین و بهترین دانشجویان باشد؛ این دانشگاه بزرگ‌ترین دانشگاه فنی در آلمان را داراست، که دارای ۱۴۴ رشته دانشگاهی می‌باشد.

جمع بندی

به علت شرایط موجود و هزینه تحصیل رایگان در آلمان، این کشور به یکی از قطب‌های مقصد تحصیلی دانشجویان بین المللی قرار گرفته است‌. در این مقاله ما سعی داشتیم در رابطه با کشور آلمان، دلایل انتخاب ایرانیان برای تحصیل در آلمان و شهرهای محبوب برای تحصیل ایرانیان در این کشور را به شما معرفی نماییم.

امیدوارم که این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد؛ از اینکه در انتهای این مقاله همراه ما بودید و از شما کمال تشکر را داریم.