جمهوری فدرال آلمان یکی از کشور های اتحادیه اروپا است. که دارای 82 میلیون نفر جمعیت می باشد. مساحت این کشور بالغ بر357121 کیلومتر مربع  و از لحاظ جغرافیایی درغرب اروپا واقع شده وبا لهستان، فرانسه، جمهوری چک، دانمارک، سوئیس، اتریش، لوکزامبورگ، هلند و بلژیک دارای مرز مشترک می باشد. این کشور دارای اقتصاد بسیار قوی و تاثیر گذار برای اتحادیه اروپا می باشد. همچنین آلمان یکی از کشور های مهاجر پذیر است.به دلیل داشتن اقتصاد و بازار کار قدرتمند, مورد توجه بسیاری از مهاجران ازسراسر جهان قرار میگیرد. حدود 8 میلیون نفر از جمعیت آلمان را مهاجرانی که از طرق مختلف نظیر کار، تحصیل در آلمان، سرمایه گذاری و یا پناهندگی به آلمان مهاجرت نموده اند, تشکیل شده است. زبان رسمی این کشور آلمانی است , اما بسیاری از شهروندان آلمانی به زبان های مختلف از جمله زبان انگلیسی صحبت می نمایند. پایتخت آلمان , کلانشهر برلین است. آلمان از نظر آب و هوایی دارای زمستان های سرد و سوزناک و تابستان های بسیار گرم است. همچنین بهار بسیار مطلوب و دلپذیر دارد.  واحد پول آلمان مانند بیشتر کشور های عضو اتحادیه اروپا، یورو است.

اقتصاد آلمان

نرخ بیکاری در آلمان بسیار پایین است. همچنین با داشتن تولیدات ناخالص داخلی , به عنوان صنعتی ترین کشور در اتحادیه ارواپا  شناحته شده است. این شاخص ها موجب شده است, همچنین به دلیل جمعیت بالای سالخورده در آلمان و نیاز به نیروی کار جوان, باعث شده بازار کار و شرایط مهاجرت برای مهاجران مطلوب باشد.

کنوانسیون ژنو

برای پناهندگی در آلمان مطابق با کنوانسیونی که

در سال ۱۹۵۱ در ژنو قانونی برای پناهندگان تصویب شد. که مطابق آن اگر فردی که در کشور خود در شرایط و موقعیت سخت است, به صورت های مختلف مورد اذیت قرار می گیرد, می توانند در کشورهای دیگر درخواست پناهندگی دهند و اگر با درخواست آنها موافقت شود می توانند اقامت و بعد ازآن تابعیت آن کشور را دریافت نمایند. متقاضیان پناهندگی در آلمان و یا دیگر کشور ها, باید طی زمانی که درخواست پناهندگی آنها مورد بررسی قرار می گیرد, در کمپ های پناهندگی در آلمان زندگی کنند.

خطرات پناهندگی در آلمان

مهاجرت از کشوری به کشورممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. مشکلات یا خطرات در کشور اصلی یا آرمان یک زندگی بهتر. همچنین را های مهاجرت نیز,  راه های مختلفی دارد. مهاجرت از طریق کار یا تحصیل و یا پناهندگی. با این حال اگر چه افراد با این تفکر که پناهدگی آسان است و موفقیت در پذیرش احتمال بیشتری دارد, اما باید خاطر نشان کر که مسیر و روش های پناهندگی پر دردسر ترین و پر خطرناک ترین مسیر برای مهاجرت است.مشکلات و آسیب ها و خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری ممکن است برای افرادی که دراین مسیر قدم میگذارند به همراه داشته باشد. رسیدن به آلمان از روش های غیر استاندارد و خطرناک و احتمال غرق شدن در دریا یا آوارگی و سرگردانی واسکان در کمپ های پناهندگی و زندگی با افراد مختلف, امکان ابتلا به انواع بیماری ها بدون داشتن هیچ امکانات رفاهی و بهداشتی ریسک مهاجرت از طریق پناهندگی را افزایش می دهد . همچنین به این افراد اجازه مراجعه به کشورشان تا سالها داده نمی شود. و یا در صورت عدم پذیرش درخواست پناهندگی آنها احتمال دیپورت شدن بسیار زیاد است.

مراحل پناهندگی در آلمان

برای اخذ اقامت آلمان , افراد پس از ورود به مرز این کشور, میبایست در سریع ترین زمان ممکن، درخواست پناهندگی خود را به پلیس مرزی آلمان معرفی کند. و برای این کار باید دلایل منطقی برای اثبات شرایط خود ارائه دهند. همچنین برای افرادی که در یکی از شهر های آلمان حضور دارند, باید به اداره پلیس آن محلی مراجعه نموده و در خواست پناهندگی خویش را ارائه نمایند.در مرحله بعدی این افراد به کمپ های پناهجویان فرستاده می شود. با توجه به فراهم بودن بازار کاز مناسب در آلمان , شرایط برای پذیرش افرادی که در درخواست خود شرایط خود را کامل و واضح شرح داده اند, در صورتی که ادلیه افراد کافی باشد. وقابل احراز باشد, پذیرفته می شوند. بررسی ادله و تصمیم پذیرش پناهندگی افراد با رای دادگاه اتخاذ می شود. و در صورت رد درخواست, افراد می توانند, اعتراض کنند و درخواست تجدیدنظر ارائه کنند. متقاضیانی که مدت اقامتشان در کمپ های پناهجویی آلمان، سه ماه گذشته ، می توانند در خواست کار داده و مشغول به کار گردد.درصورتی که سه سال از اشتغال فرد گذشته و به زبان آلمانی مسلط باشد می توانند در خواست اقامت بصورت دائم دهد.

مراکز اقامتی پناهندگان در آلمان

انواع محل اقامت در آلمان که افراد می توانند در زمان پناهندگی در این محل ها سکونت داشته باشند عباتند از:

۱: مراکز پذیرش اولیه در آلمان : افراد متقاضی پناهندگی در ابتدا باید به مدت6 ماه در این مراکزاقامت کنند. این مراکزممکن است, امکانات مختلفی داشته باشند و در شهر های مختلف قرار دارند.

۲: مراکز اقامت جمعی در آلمان : افراد بعد از 6 ماه اقامات اولیه به این مراکز فرستاده می شوند. که پروسه کیس خود برای پناهندگی انجام می دهند.

۳: محل اقامت غیر متمرکز در آلمان:

بعد از درخواست پناهندگی , افراد توسط پلیس و اداره مهاجرت آلمان مورد بررسی قرار خواهند گرفت. و از آنها اثر انگشت گرفته می شود تا به در صورت  ورود به کشور دیگر و درخواست پناهندگی به کشور اولیه برگرداننده شوند.

انواع کیس های پناهندگی در آلمان

کیس مشکلات نژادپرستی

این نوع کیس در صورتی پذیرش می شوند که افراد به دلیل اعتقادات فاشیستی یا نژادپرستانه  موجود  در کشور خود مشکلاتی را دچار شوند یا جز بومیت و اقلیت های خاصی باشند و به این دلایل دچار آزار و اذیت واقع شوند .

کیس مشکلات جنگی

در صورتی که افراد در داخل کشور خود دگیر جنگ و اغتشاشات داخلی شده است و یا کشورشان درگیر جنگ  با کشوری دیگر باشد و افراد از نظر مالی و جانی در تهدید باشند, می توانند کیس جنگ را انتخاب نمایند.

کیس مشکلات سیاسی

این کیس به افرادی تعلق می گیرد که به دلیل عدم آزادی برای ابراز اعتقادات سیاسی یا داشتن اعتقادات سیاسی خاصی تحت شکنجه ها و تهدیدات باشند و منجر به مشکلات جدی با حاکمیت کشورش شده باشد.

کیس مشکلات اجتماعی و جنسیتی

برخی افراد دارای تمایلات جنسی خاص باشند و به هر دلیلی در کشور خویش آزادی بروز این تمایلات را نداشته باشند, اجازه دارند به کشور دیگری که از این نظر در مورد حمایت قرار می گیرد, در خواست پناهندگی دهد.

کیس مذهبی

اشخاصی که در اقلیت از نطر مذهبی قرار دارند  و در کشور خود مجاز به به مناسک مذهب خود نیستند یا دولت اجازه ترویج مذهب وی را در کشور خودش نمی دهد و از این لحاظ مورد آزار و اذیت قرار گرفته است, می توانند به آلمان درخواست پناهندگی دهند.