درباره کشور آلمان

کشور آلمان ( آلمانی: Deutschland ) که به طور رسمی جمهوری فدرال آلمان ( آلمانی : Bundesrepublik Deutschland ) نامیده می شود یک یک کشور در اروپای مرکزی و نسبتا غربی است. این کشور با دانمارک در شمال، لهستان و جمهوری چک در شرق، اتریش و سوئیس در جنوب، فرانسه در جنوب غربی و لوکزامبورگ، بلژیک و هلند در غرب مرز مشترک دارد.

درباره کشور آلمان

معرفی کشور پهناور آلمان

کشور آلمان از 16 ایالت تشکیل شده است و مساحتی حدود 357168 کیلومتر مربعی را داراست.

مشخصات کلی کشور آلمان

کشور آلمان (آلمانی: Deutschland ) که به طور رسمی جمهوری فدرال آلمان (آلمانی : Bundesrepublik Deutschland ) نامیده می شود یک یک کشور در اروپای مرکزی و نسبتا غربی است. این کشور با دانمارک در شمال، لهستان و جمهوری چک در شرق، اتریش و سوئیس در جنوب، فرانسه در جنوب غربی و لوکزامبورگ، بلژیک و هلند در غرب مرز مشترک دارد.

آلمان از 16 ایالت تشکیل شده است که عبارتند از ایالت بایرن ، ایالت هسن ، ایالت نوردراین وست فالن ، ایالت برمن ، ایالت بادون وورتمبرگ ، ایالت براندنبورگ ، ایالت برلین ، ایالت هامبورگ ، مکلنبورگ – فورپومرن ، ایالت زاکسن ، ایالت نیدرزاکسن ، ایالت تورینگن ، ایالت زاکسن آنهالت ، ایالت راینلند فالز ،  ایالت شلسویگ هولشتاین و ایالت زارلند. این کشور پهناور مساحتی حدود 357168 کیلومتر مربعی را داراست و حدود 85 میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور دومین کشور پرجمعیت اروپا پس از کشور روسیه و پرجمعیت ترین کشور عضو اتحادیه اروپاست.

پایتخت و بزرگترین شهر آلمان برلین است ، در حالی که فرانکفورت مرکز سرمایه و اقتصاد کشور آلمان است که فرودگاه این شهر نیز پرتردد ترین فرودگاه کشور آلمان به حساب می آید. بزرگترین منطقه شهری آلمان، روهر است؛ دیگر شهرهای بزرگ شامل هامبورگ، مونیخ، کلن، اشتوتگارت، دوسلدورف، لایپزیگ، درسدن و نورنبرگ هستند.

اتفاقات مهم

از اتفاقات مهم در تاریخ آلمان می توان به حضور در دو جنگ جهانی اول ( بین سالهای 1914 الی 1918 ) و جنگ جهانی دوم ( 1939 الی 1945 ) بود. پس از جنگ جهانی دوم که منجر به سقوط هیتلر و نازیسم شد کشور آلمان به دو قسمت تقسیم شد. آلمان غربی که تحت سلطه کشور های غربی علی الخصوص آمریکا ، بریتانیا و فرانسه بود و آلمان شرقی که تحت سلطه شوروی و کمونیسم بود و به همین دلیل نسبت به آلمان غربی دارای توسعه یافتگی کمتری بود. این دو کشور در سال 1990 میلادی و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی مجددا به عنوان کشوری واحد در آمده و تحت عنوان جمهوری فدرال آلمان دوباره متحد شد.

کشور پهناور آلمان امروزه به عنوان یک کشور بسیار پیشرفته با سطح بالایی از رفاه زندگی، امنیت اجتماعی و سیستم مراقبت بهداشتی جهانی، حفاظت از محیط زیست و آموزش دانشگاهی رایگان شناخته می شود.

جمهوری فدرال آلمان عضو موسس انجمن اقتصادی اروپا در سال 1957 و اتحادیه اروپا در سال 1993 بود. این بخشی از منطقه شنگن است و در سال 1999 به عنوان یک بنیانگذار منطقه یورو حاضر شد. کشور آلمان خانه بسیاری از هنرمندان ، فیلسوفان، نویسندگان، موسیقیدانان، اهالی سینما ، ورزشکاران ، کارآفرینان، دانشمندان، مهندسان و مخترعانِ شناخته شده است. آلمان دارای تعداد زیادی از سایت های میراث جهانی است و از مهمترین اهداف گردشگری جهان است.

آلمان با بیش از 190 کشور دنیا روابط دیپلماتیک دارد و بزرگترین کمک کننده به بودجه اتحادیه اروپاست. آلمان جزو پیمان ناتو ، گروه G8 ، G20 ، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول است. از زمان تأسیس اتحادیه اروپا این کشور  نقش مهمی در اتحادیه اروپا ایفا کرده است و از سال 1990 همبستگی خوبی با فرانسه و تمام کشورهای همسایه داشته است.

جغرافیا و آب و هوا

آلمان در اروپای غربی و مرکزی با دانمارک در شمال، لهستان و جمهوری چک در شرق، اتریش در جنوب شرقی، سوئیس در جنوب غربی، فرانسه، لوکزامبورگ و بلژیک در غربی و هلند در شمال غربی مرز مشترک دارد . آلمان در شمال با دریای شمال و در شمال غرب با دریای بالتیک مرز آبی دارد. همچنین کشور آلمان در جنوب با سوئیس و اتریش هم مرز با دریاچه آب شیرین کنستانس ( سومین دریاچه بزرگ در اروپای مرکزی ) هستند. آلمان هفتمین کشور بزرگ اروپا از لحاظ مساحت و شصت و چهارمین کشور بزرگ دنیاست . بلند ترین نقاط در کشور آلمان رشته کوه های آلپ و پست ترین نقطه سواحل دریای شمال است. مشهور ترین رودخانه های آلمان راین ، دانوب و الب هستند . کشور آلمان دارای منابع طبیعی قابل توجهی شامل سنگ آهن، ذغال سنگ، پتاس، چوب، سنگ های قیمتی، اورانیوم، مس، گاز طبیعی، نمک، نیکل و … است.

اغلب مناطق کشور آلمان دارای آب و هوایی معتدل هستند. بخش های مختلف کشور دارای آب و هوای اقلیمی هستند که تحت تاثیر منطقه است. مانند مناطق هم جوار دریای شمال یا جنوب آلمان که تحت تاثیر رشته کوه های آلپ است. میانگین بارش باران در یک سال در کشور آلمان حدود 750 میلی متر در سال است. ماه ژانویه با میانگین دمای 3 درجه سانتی گراد سرد ترین ماه و ماه جولای با میانگین دمای 22 درجه سانتی گراد گرم ترین ماه در این کشور است. دمای  هایی خیلی کمتر از 3 درجه و خیلی بیشتر از 22 درجه سانتی گراد به ندرت در این کشور رخ می دهند هر چند در بعضی اوقات این کشور دارای دما های غیر معمول نیز بوده است. مثلا بیشترین دمای ثبت شده در این کشور 40 درجه سانتی گراد و کمترین دمای ثبت شده هم منفی 37 درجه سانتی گراد بوده است.

اقتصاد کشور آلمان

کشور آلمان یک ابر قدرت اقتصادی بسیار قدرتمند و تعیین کننده در دنیا و اروپاست. این کشور چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است که در بخش های تکنولوژیکی سومین صادر کننده بزرگ دنیا به حساب می آید.

آلمان دارای یک اقتصاد بسیار گسترده با  سرمایه ای بزرگ ، سطح پایین فسادو سطح بالایی از نوآوری است. آلمان سومین صادر کننده کالا در جهان است. آلمان بزرگترین اقصتاد در اتحادیه اروپا و از لحاظ تولید ناخالص ملی رتبه 4 دنیا را در اختیار دارد. تولید ناخالص داخلی آلمان شامل خدمات ، صنعت و کشاورزی است. نرخ بیکاری در آلمان حدود 4.7٪ است که پایین ترین نرخ در اتحادیه اروپاست.

10 محصول برتر صادراتی آلمان عبارتند از وسایل نقلیه، ماشین آلات، کالاهای شیمیایی، محصولات الکترونیکی، تجهیزات الکتریکی، داروسازی، تجهیزات حمل و نقل، فلزات اساسی، محصولات غذایی، لاستیک و پلاستیک.

صنعت خودروسازی در آلمان به عنوان یک صنعت پیشتاز یکی از رقابتی ترین و نوآورترین صنایع در جهان شناخته شده است و چهارمین تولید کننده بزرگ خودرو در جهان است.

از 500 شرکت بزرگ دنیا که در بازار های بورس حضور دارند 28 کشور در آلمان حضور دارند. مارک های شناخته شده بین المللی آلمانی عبارتند از : مرسدس بنز، BMW ، SAP، فولکس واگن، آئودی، زیمنس، آلیانز، آدیداس، پورشه ، دویچه بانک ، بوش و … .

فهرست 10  شرکت بزرگ آلمانی به همراه شهر و میزان درآمد آن عبارت است از

شرکت فولکس واگن در شهر ولفسبورگ با میزان درآمد 237 میلیارد دلار در سال.
شرکت دایملر در شهر اشتوتگارت با میزان درآمد 164 میلیارد دلار در سال.
شرکت E.ON در شهر اسن با میزان درآمد 129 میلیارد دلار در سال.
شرکت آلیانز در شهر مونیخ با میزان درآمد 123 میلیارد دلار در سال.
شرکت BMW در شهر مونیخ با میزان درآمد 102 میلیارد دلار در سال.
شرکت زیمنس در شهر های برلین و مونیخ  با میزان درآمد 88 میلیارد دلار در سال.
شرکت بوش در شهر اشتوتگارت با میزان درآمد 87 میلیارد دلار در سال.
شرکت BASF در شهر لودویگ شافن با میزان درآمد 78 میلیارد دلار در سال.
شرکت دوچ تله کام  در شهر بن با میزان درآمد 77 میلیارد دلار در سال.
شرکت مترو در شهر دوسلدورف با میزان درآمد 71 میلیارد دلار در سال.
نظامی :

ارتش کشور آلمان دارای نیروی دریایی ، نیروی هوایی و نیروی زمینی است . کشور آلمان نهمین کشور از لحاظ بودجه نظامی در دنیاست ( بیش از 32 میلیارد یورو ). ارتش آلمان دارای حدود 178000 هزار نیروی نظامی است که از این تعداد حدود 19000 نفر را زنان تشکیل می دهند. آلمان همچنین پنجمین پنجمین صادر کننده اسلحه بزرگ در جهان است.

تحصیلات :

کشور آلمان دارای سابقه طولانی در زمینه تحصیلات عالی است. دانشگاه های تاسیس شده در آلمان شامل برخی از قدیمی ترین در جهان است مانند دانشگاه هایدلبرگ که در سال 1386 تاسیس شده است. مهمترین دلایل تحصیل در آلمان عبارت است از :

دانشگاه های قدرتمند و با سطح علمی بالا :

این کشور دارای دانشگاه های معتبری است که دارای رنکینگ های بسیار خوبی در رده بندی های جهانی نیز هستند .مدرک این دانشگاه ها برای کل دنیا معتبر بوده و دانشجویان قادر خواهند بود برای تحصیل در مقاطع بالاتر از دیگر دانشگاه های معتبر دنیا اخذ پذیرش کنند .

تحصیل رایگان :

کشور آلمان همیشه دارای متقاضیان زیادی برای تحصیل در مقطع دانشگاهی بوده است. عوامل زیادی برای این همه درخواست برای تحصیل در آلمان وجود دارد اما می توان یکی از مهم ترین آنها را تحصیل رایگان در آلمان دانست. رایگان بودن شهریه در کنار اخذ ویزای شینگن برا تحصیل در اروپا هدف ایده آل همه درخواست کنندگان تحصیل در آلمان است.

کشور پهناور آلمان دارای 16 ایالت است و به  صورت ایالتی ادره می شود .در کشورهایی که به صورت ایالتی هستند بدین صورت است که برخی ایالات قوانین خاص خود را دارند که ممکن است در  دیگر ایالت های کشور آلمان دیده نشود . در کشور آلمان تحصیل در کل برای دانشجویان رایگان است اما در برخی ایالات شرایط برای دانشجویان غیر اروپایی که برای تحصیل در آلمان به این کشور سفر می کنند متفاوت است و باید شهریه اندکی را به دانشگاه پرداخت کنند.

شرایط مناسب اقتصادی :

آلمان همواره در صدر بهترین کشورهای اروپا در زمینه رشد اقتصادی بود است و همین امر باعث شده است تا میزان بیکاری در این کشور کم بوده و شرایط کاری برای همه افراد مهیا باشد.

اخذ ویزای شینگن :

کشور آلمان جزو کشور های حوزه شینگن بوده و دانشجویان بین المللی این کشور نیز دارای ویزای شینگن خواهد بود .

امنیت :

آلمان را می توان از امن ترین کشور های اروپایی دانست و دانشجویان متقاضی تحصیل در آلمان از این نظر دارای نگرانی نخواهند بود.

گردشگری :

 آلمان دارای طبیعت و جاذبه های توریستی زیاد و متنوعی است . دانشجویان می توانند در اواقات فراغت یا روزهای تعطیلی خود نهایت استفاده را از این تنوع و جاذبه ها داشته باشند.

لیست 10 دانشگاه برتر آلمان

 

لیست 10 دانشگاه برتر آلمان

1 . دانشگاه فنی مونیخ

نام انگلیسی :  Technical university Munich

نام آلمانی : Technische Universität München

شهر : مونیخ

رتبه جهانی بر اساس unipage  :  40

2 . دانشگاه هایدلبرگ

نام انگلیسی :  University of Heidelberg

نام آلمانی : Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg

شهر : هایدلبرگ

رتبه جهانی  بر اساس unipage  :  41

3 . دانشگاه مونیخ

نام انگلیسی :  University of Munich

نام آلمانی :  Ludwig-Maximilians-Universität München

شهر :  هایدلبرگ

رتبه جهانی بر اساس unipage  :  50

4 . دانشگاه فرایبورگ

نام انگلیسی :  University of Freiburg

نام آلمانی :  Albert-Ludwigs-Universität Freiburg

شهر :  فرایبورگ

رتبه جهانی  بر اساس unipage  :  113

5 . دانشگاه گوتینگن

نام انگلیسی :  University of Goettingen

نام آلمانی :   Georg-August-Universität Göttingen (GAU)

شهر : گوتینگن

رتبه  جهانی بر اساس unipage  :   131

6 . دانشگاه تکنولوژی کارلسروهه

نام انگلیسی :  Karlsruhe Institute of Technology

نام آلمانی :  Karlsruher Institut für Technologie (KIT)

شهر : کارلسروهه

رتبه جهانی  بر اساس unipage  :   144

7 . دانشگاه بن

نام انگلیسی :  University of Bonn

نام آلمانی :  Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn (UNIBONN)

شهر : بن

رتبه جهانی بر اساس unipage  :  151

8 . دانشگاه توبینگن

نام انگلیسی :  University of Tuebingen

نام آلمانی :  Eberhard Karls Universität Tübingen

شهر : توبینگن

رتبه جهانی بر اساس unipage  :   157

9 . دانشگاه گوته فرانکفورت

نام انگلیسی :  University of Frankfurt

نام آلمانی :  Goethe-Universität Frankfurt am Main

شهر : فرانکفورت

رتبه جهانی  بر اساس unipage  :  168

 

10 . دانشگاه آخن

نام انگلیسی :  RWTH Aachen University

نام آلمانی :  Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen (RWTH)

شهر : آخن

رتبه جهانی  بر اساس unipage  :  170

حمل و نقل در کشور آلمان

کشور آلمان با موقعیت مرکزی خود در اروپا، مرکز حمل و نقل برای این قاره است. شبکه ی جاده ای آلمان مانند همسایگان خود در اروپای غربی یکی از تردد ترین مناطق اروپا و جهان است. شبکه بزرگراه  آلمان (Autobahn) به عنوان سومین شبکه بزرگ در سراسر جهان قرار دارد و به دلیل عدم وجود محدودیت سرعت عمومی شناخته شده است. آلمان یک شبکه چند منظوره قطارهای با سرعت بالا ایجاد کرده است . این شبکه با سرعت 300 کیلومتر در ساعت در اختیار شهرهای بزرگ آلمانی و همچنین مقاصدی در خارج آلمان می باشد.

بزرگترین فرودگاههای آلمان فرودگاه فرانکفورت و فرودگاه مونیخ هستند ، سایر فرودگاههای بزرگ شامل برلین ، دوسلدورف، هامبورگ، کلن ،  بن و لایپزیگ / هاله هستند. از نظر دریایی نیز بندر هامبورگ یکی از بیست بندر بزرگ جهان است.

حمل و نقل عمومی نیز عموما از طریق شبکه های تراموا ، اتوبوس و تاکسی مدیریت می گردد. بسیاری از شهر های آلمان همچنین دارای شبکه و خطوط اختصاصی برای تردد دوچرخه سواران است.

انرژی و بازیافت در آلمان

در سال  2008، کشور آلمان ششمين مصرف كننده انرژي جهان بود که 60 درصد این انرژی از طریق واردات تامین می شد . در سال 2014، منابع انرژی عبارت بودند از: نفت (35 درصد ) ، زغال سنگ ( 25 درصد ) ، گاز طبیعی (20 درصد ) ، انرژی هسته ایی ( 8 درصد ) ، انرژی های نو و تجدید پذیر  ( 12 درصد ) . هدف کشور آلمان رساندن منابع تجدید پذیر به 40 درصد کل مصرف انرژی کشور است. این درصد هم اکنون 12 درصد است . آلمان متعهد به توافقنامه پاریس و چندین معاهده دیگر است که ترویج تنوع زیستی ، استانداردهای انتشار گازهای گلخانه ای ، مدیریت آب و تجدید تولید انرژی تجدید پذیر را شامل می گردد. سیاست کلی آلمان استفاده از انرژی های تجدید پذیر و فرایند بازیافت هرچه بیشتر است که منابع تجدید ناپذیر این کشور ( نفت ، عناصر معدنی ، و … ) با خطر مواجه نگردند.

علم و تکنولوژی در آلمان

آلمان یک کشور کاملا پیشرو  در زمینه علم و فناوری است که دستاوردهای آن در زمینه های علم و فناوری قابل توجه است . تلاش های تحقیق و توسعه بخشی جدایی ناپذیر از اقتصاد کشور آلمان است. تا کنون 108 آلمانی موفق به دریافت جایزه نوبل شده اند که از مشهور ترین این افراد می توان به آلبرت اینشتین ، ویلیام کنراد رونتگن ، هرمان امیل فیشر ، روبرت کخ ، پل ارلیش ، فریتز هابر ، هرمان اشتادینگر و بسیاری از دانشمندان نامدار دیگر را نام برد. کشور آلمان پس از کره جنوبی بیشترین تعداد فارغ التحصیلان در رشته های علوم مهندسی را داراست.

بسیاری از کاشفان و مخترعان مشهور نیز آلمانی بوده اند : آلبرت اینشتین ارائه دهنده نظریه نسبیت ، مکس پلانک پیشتاز فیزیک کوانتوم ، ویلیام کنراد رونتگن کاشف اشعه ایکس ، اتو هان پیشگام در زمینه رادیو شیمی و کشف تقسیم هسته ایی ، روبرت کخ پیشتازان میکروبیولوژی ، فردریش گاوس پیشگام علم ریاضی ، کنراد زوسی خابق اولین کامپیوتر اتوماتیک ، گوتلیپ دایملر و ردولف دیزل و کارل بنز که در توسعه خودرو بسیار تلاش کرده اند ، ورنر فون براون که در ساخت اولین موشک فضایی نقش داشت و یکی از اعضای برجسته ناسا بود و بسیاری از افراد نامدار دیگر.

مهاجرت به آلمان

پس از ایالات متحده، کشور آلمان دومین مقصد محبوب مهاجرت در جهان است. در سال 2016 حدود 10 میلیون نفر از جمعیت 82 میلین نفری کشور آلمان را مهاجران تشکیل میدادند که این تعداد حدود 12 درصد جمعیت کشور آلمان است. بنا به مطالعات انجام شده بیشتر مهاجرین در غرب آلمان و مناطق شهری ساکن هستند. طبق اعلام اداره امار فدرال آلمان بش از 22،5 درصد آلمانی ها ( بیشاز ا 18 میلیون نفر )  دارای نژادی غیر آلمانی و مهاجر هستند حتی اگر متولد کشور آلمان باشند. همچنین 35 درصد از کودکان زیر 5 سال این کشور را مهاجران دیگر کشور ها تشکیل می دهند. بیشترین تعداد مهاجرین در آلمان را مهاجران کشور ترکیه و پس از آن لهستان و شهروندان یوگوسلاوی سابق تشکیل می دهند.

در دهه های 1960 و 1970، دولت آلمان احتیاج به نیروی کار داشت و بسیاری از افراد ( به خصوص ترکیه ایی ها ) برای کار در صنایع آلمان به این شهر مهاجرت کردند. بدین ترتیب در این دوران بود که تعداد مهاجران در این کشور افزاش یافت.

گردشگری در آلمان

کشور آلمان سالانه میزبان  بیش از 30 میلیون گردشگر خارجی است که وارد این کشور می شوند. گردشگری در سال حدود 44 میلیارد دلار به تولید ناخالص کشور آلمان کمک می کند. این مبلغ 5،4 درصد تولید ناخالص داخلی آلمان است و بیش از 2 میلیون شغل ایجاد کرده است. این کشور به دلیل تاریخ غنی و پرفراز و نشیب خود دارای جاذبه های توریستی و طبیعی بسیار زیادی است که توریست های زیادی از سرتاسر دنیا به این کشور راهی می کند.

سلامتی و بهداشت در کشور آلمان

سیستم بیمارستان های کشور آلمان که Krankenhaus نامیده می شود از دوران قرون وسطی می آید. امروزه آلمان دارای قدیمی ترین سیستم مراقبت بهداشتی جهانی در جهان است که از قوانین اجتماعی بیسمارک در دهه 1880 می باشد. از سال 1880 میلادی یه سری قوانین تصویب شد که شامن سلامتی شهروندان باشد. داشتن بیمه های درمانی در کشور آلمان الزامی است.

طبق اظهارات سازمان بهداشت جهانی، 77 درصد بودجه سیستم مراقبت بهداشتی آلمان از طرف دولت و 23 درصد نیز از طرف بخش خصوصی تامین می گردد. در سال 2014 کشور آلمان 11 درصد تولید ناخالص خود را در زمینه های مراقبت های بهداشتی و سلامتی صرف کرد که این امر نشان دهنده اهمیت فوق العاده این کشور به سلامتی شهروندان است. امید به زندگی در میان مردان 77 سال و در میان زنان 82 سال است و میزان مرگ و میر نوزادان بسیار کم است ( 4 مورد در هر 10 هزار تولد زنده ).

مسئله چاقی در کشور آلمان به طور فزاینده ایی در حال رشد است و طبق بررسی های انجام شده آلمان دارای بیشترین جمعیت دارای اضافه وزن در اروپاست.

ورزش در آلمان

بیست و هفت میلیون آلمانی حد اقل اعضای یک باشگاه ورزشی هستند و دوازده میلیون نفر دیگر نیز به طور فردی ورزش می کنند. فوتبال محبوب ترین ورزش بین مردم آلمان است. تیم ملی فوتبال  آلمان در سالهای 1954، 1974، 1990 و 2014 قهرمان جام جهانی فوتبال و در سالهای 1972، 1980 و 1996 قهرمان جام ملت های اروپا شده است. کشور آلمان میزبان جام جهانی در سالهای 1974 و 2006 و مسابقات قهرمانی اروپا در سال 1988بوده است . دیگر ورزش های محبوب در آلمان پس از فوتبال  شامل ورزشهای زمستانی، بوکس، بسکتبال، هندبال، والیبال، هاکی روی یخ، تنیس، اسب سواری و گلف هستند . ورزش های آبی مانند  قایقرانی و شنا نیز در آلمان بسیار محبوب هستند.

کشور آلمان در تولید ادوات مورد نیاز برای ورزش های موتوری ( اتوموبیل رانی ، موتور سواری ) است. شرکت های BMW  و بنز تولید کنندگان برجسته این ماشین آلات در جهان هستند.

عزیزان و همراهان ارجمند و دانشجویان گرامی علاقمند به ادامه تحصیل در آلمان، برای دریافت مشاوره تحصیلی و ادامه تحصیل در بهترین دانشگاههای آلمان لطفا با مشاورین ارشد موسسه یگانه سفیران دانش تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.