اخذ بورسیه های تحصیلی

هر دانشجویی که برای تحصیل به خارج از کشور سفر می کند قبل از همه اقدامات خود می بایست هزینه های این سفر را در نظر بگیرد. هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان را می توان از مهم ترین دغدغه های دانشجویان دانست که حتی قبل از هرگونه اقدامی ذهن دانشجویان را به خود مشغول می کند.

نحوه گرفتن بورسیه تحصیلی در کشور  آلمان

هر دانشجویی که برای تحصیل به خارج از کشور سفر می کند قبل از همه اقدامات خود می بایست هزینه های این سفر را در نظر بگیرد. هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان را می توان از مهم ترین دغدغه های دانشجویان دانست که حتی قبل از هرگونه اقدامی ذهن دانشجویان را به خود مشغول می کند. در این میان گرفتن یک بورسیه  تحصیلی از میان انوع مختلفی که کشور های گوناگون دارند بسیاری از هزینه های تحصیل و زندگی را در کشور مقصد برای مهاجرت تحصیلی کاهش می دهد. از این رو اکثر دانشجویانی که به قصد تحصیل ترک وطن می کنند به دنبال اطلاعاتی جهت اخذ بورسیه تحصیلی هستند که تا حد امکان از هزینه های اضافی خود داری کنند.

کشور آلمان مانند هر کشور دیگری دارای تعداد زیادی از بورسیه های مختلف است. این بورسیه ها ممکن است از طرف دولت ، از طرف دانشگاه ها و یا یک موسسه غیر دولتی و غیر دانشگاهی به دانشجویان داده شود. بورسیه تحصیلی یا همان Scholarship به کمک هزینه ایی گفته میشه که از طرف دانشگاه یا دولت یک کشور  ( و یا یک سازمان غیر دولتی و دانشگاهی ) به دانشجویان داده می شود. بورسیه تحصیلی صرف هزینه های زندگی ، تحصیل و احیانا هزینه های تحقیقاتی برای دانشجوی مورد نظر می گردد.

بورسیه تحصیلی (Scholarship) با اهداف مختلفی به دانشجویان داده می شوند. از این اهداف می توان به اهداف انسان دوستانه و اهداف پژوهشی و آموزشی اشاره کرد. غالب بورسیه ها در کشور آلمان برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند و دانشجویان کارشناسی یا کالج شانسی برای دریافت بورسیه نخواهند داشت.

بورسیه های متداول

معمول ترین نوع بورسیه تحصیلی در جهان به این صورت هستند دانشگاه محل تحصیل بخشی از هزینه تحصیل و زندگی  ( و یا کل هزینه تحصیل و زندگی ) دانشجو را تقبل کرده و در ازای آن دانشجو موظف است که برای مدتی معین برای دانشگاه خود کار پژوهشی انجام دهد. این به این معنی است که دانشگاه در قبال هزینه ایی که برای دانشجوی خود می کند توقع پژوهش و خروجی های مورد نظر اش را خواهد داشت. در غیر این صورت دادن بورسیه تحصیلی بدون این اهداف هیچگونه توجیه اقتصادی و علمی و پژوهشی برای دانشگاه نخواهد داشت. بدین جهت است که بورسیه ها و یا همان اسکالرشیپ ها در مقطع کالج و یا کارشناسی وجود ندارد . زیر دانشجویان کالج و یا مقطع کارشناسی قادر به انجام پروژه های چشمگیری نخواهند بود و از این نظر برای دانشگاه سود آور نیستند . پس دادن بورسیه نیز به ایشان ضرورتی ندارد.

ذکر این نکته نیز الزامی است که به دلیل رایگان بودن تحصیل در آلمان از کشور های دیگر تعداد کمتری دارد. کشور هایی که تحصیل در آنها مستلزم پرداخت هزینه ( بعضا هزینه های سنگین تا 50 هزار یورو در سال ) است دارای انواع گوناگونی از بورسیه تحصیلی هستند. زیرا بسیاری از دانشجویان مستعد خارجی توان هزینه های سنگین برای تحصیل در آن کشور ها را نداشته و بدون بورسیه امکان تحصیل را خواهند داشت.

بورسیه تحصیلی دولتی کشور آلمان

در کشور آلمان بورسیه های مختلفی وجود دارد مانند بورسیه های دولتی، بورسیه های غیر دولتی و بورسیه های دانشگاهی. بورسیه تحصیلی دولتی از طرف دولت آلمان به دانشجویان خارجی مستعد پرداخت می گردد. هدف این نوع بورسیه معمولا استفاده از استعداد های خارجی برای پیشبرد اهداف علمی و پژوهشی در کشور آلمان است. این بورسیه ها یک معادله دو سر برد هستند که در آن هم دانشگاه به هدف خود یعنی پیشرفت علمی و پژوهشی دست پیدا می کند و هم دانشجویان از مزایای تحصیل و زندگی در یک کشور پیشرفته اروپایی مانند آلمان نهایت استفاده را خواهند برد.

از بورسیه تحصیلی دولتی کشور آلمان می توان به بورسیه DAAD و یا بورسیه اراسموس پلاس اشاره کرد  بورسیه اراسموس پلاس یک برنامه تبادل دانشجو بین کشور های اروپایی است که طی آن دانشجویان قادر خواهند بود بدون پرداخت هزینه قسمتی از تحصیل خود را در کشوری دیگر دنبال کنند. از شرایط دریافت این بورسیه می توان به معدل بالا ( ترجیحا بالای 18 ) ، داشتن مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی، رزومه مناسب، انگیزه نامه قوی، سابقه کار داوطلبانه در خیریه ها ، و … اشاره کرد. لازم به ذکر است رقابت برای دریافت این نوع بورسیه ها به شدت بالاست و دانشجویانی که واقعا از هر نظر بهترین شرایط را داشته باشند موفق به دریافت این بورسیه خواهند شد.

بورسیه اراسموس پلاس پس از ثبت نام دانشجو در دانشگاه و گذراندن حداقل یک ترم موفق قابل درخواست است و بدیهی است که دانشجویانی با شرایط معدلی بهتر در اولویت گرفتن این بورسیه خواهند بود. درخواست بورسیه تحصیلی DAAD نیز هم می بایست از طریق آنلاین و پس از آن مراجعه حضوری به دفتر مربوطه و پست مدارک انجام گردد.

بورسیه های غیر دولتی در آلمان

 

بورسیه های دانشگاهی خاص در کشور آلمان
این بورسیه تحصیلی توسط نهاد های غیر دولتی و غیر دانشگاهی ارائه می گردد و اهداف مختلفی را نیز دنبال می کنند ، از اهداف تبلیغاتی گرفته تا اهداف انسان دوستانه و علمی پژوهشی. از این بورسیه ها می توان به کمک هزینه تحصیلی هنری هاینریش بُل، بورسیه تحصیلی  کورت هانسن، بورسیه بین المللی ماری کوری (IIF) برای کشور های در حال توسعه، کمک هزینه تحصیلی انجمن هلمهولتز، بورسیه های پژوهشی موسسه هومبولت برای محققان دکترا  و … اشاره کرد. این بورسیه ها که غالبا برای دانشجویان دکتری ارائه می گردد شامل کمک هزینه برای تحصیل و زندگی و یا پرداخت تمامی هزینه های تحصیل و زندگی در ازای فعالیت های پژوهشی دانشجویان است. داشتن مقاله ، داشتن مدرک زبان هایی با نمره های عالی ، داشتن یک طرح تحقیقاتی ( پروپوزال ) به موضوعات به روز ، داشتن معدل بالا در مقطع کارشناسی ارشد و … از شرایط گرفتن این بورسیه ها است.

بورسیه های دانشگاهی خاص در کشور آلمان

این بورسیه تحصیلی توسط دانشگاه های گوناگونی درکشور آلمان ارائه می گردند و معمولا بر روی اهداف خاصی متمرکز هستند. مثلا بورسیه تحصیلی دانشگاه بوخوم برای دانشجویان جنوب افریقا، کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان دکترا در دانشگاه فرانکفورت در رشته های امور مالی، حسابداری، ریاضیات و مدیریت بازرگانی ، بورسیه های بین المللی دانشگاه لایپزیگ آلمان برای رشته مدیریت، بورسیه بین المللی دانشگاه لودویگ ماکسیملیانز و دانشگاه رگنسبورگ برای مقطع دکتری در رشته مطالعات شرق آسیا، بورسیه تحصیلی KAAD برای کشورهای در حال توسعه.

همانطور که از نام بورسیه تحصیلی هویداست این بورسیه ها برای رشته ها و اهداف خاصی تدارک دیده شده. چنانچه حایز شرایط اولیه برای این رشته ها هستید از طریق پرتال دانشگاه یا نهاد مربوطه درخواست های بورسیه برای شما عزیزان ارسال خواهد شد.  مثلا چنانچه فارغ التحصیل رشته مدیریت با روزومه ایی قوی هستید می توان برای شما از دانشگاه لاپیزیگ آلمان درخواست بورسیه کمک هزینه تحصیلی برای رشته های مدیریت را ارائه نمود. بورسیه های مختلف دولتی ، غیر دولتی و دانشگاهی کشور آلمان در یک مطلب جداگانه به صورت مجزا توضیح داده شده اند.

عزیزان و همراهان ارجمند جهت اخذ اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین ارشد موسسه یگانه سفیران دانش تماس حاصل فرمایید و یا از طریق فرم های ارزشیابی اطلاعاتتان را برای ما ارسال کنید تا شرایط ادامه تحصیل در آلمان را بررسی کرده و برایتان ارسال کنیم.